Would you like to view this page in desktop format? YesNo
Back To Top
City of Jacksonville
Navigation

Pursuant to Sec. 95.103, Ordinance Code:

The Commission shall be composed of 13 members, as follows:

(a) Three members of the City Council appointed by the Council President plus one member of the City Council to be designated as an alternate member and to act as an alternate in the absence of one of the appointed members.

(b) One member of the Duval County Legislative Delegation as designated by the Chairman of the Delegation.

(c) Nine members of the general public as appointed by the City Council. Commission members from the general public shall serve for three-year staggered terms or until their successors shall have been appointed by the City Council. Notwithstanding the provisions of Section 50.104, Ordinance Code, members from the general public may serve for up to three consecutive full terms. After serving three consecutive full terms, no member may be eligible for appointment for the next succeeding term.

(d) The Council President shall request that one member of the Planning Commission and one member of the Environmental Protection Board attend the Commission meetings and participate and advise the Commission as recognized by the Chair.

(e) The Council President shall annually designate a City Council member to act as chairman of the Commission and a member of the commission to act as vice-chairman of the Commission.

 

Commission Members:

Name Category Appointing Authority Term End Date
Al Ferraro, Chair Council Member Council President 6/30/2020
Ju'Coby Pittman, Vice Chair Council Member Council President 6/30/2020
Garrett Barket General Public Council 12/31/2021
Robert Birtalan General Public Council 12/31/2021
Lindsey Brock General Public Council 12/31/2019
Matthew Brockelman General Public Council 3/10/2020
Cord Byrd Duval Delegation Duval Delegation 12/31/2019
Matt Carlucci Council Member Council President 6/30/2020
Jill Haskell General Public Council 12/31/2021
Ray Pringle General Public Council 12/31/2020
Ron Salem Council Member - Alternate Council President 6/30/2020
Steve Swann General Public Council 12/31/2019
VACANT General Public Council  
VACANT General Public Council  

Footer